Ropne zapalenie migdałków, popularnie zwane anginą, to choroba zakaźna, która wywołuje ogromny dyskomfort i bywa trudna w wyleczeniu. Chory ma problemy z oddychaniem, przełykaniem, czuje się rozbity i osłabiony. Jak szybko rozpoznać i wyleczyć ropne zapalenie migdałków?
Przyczyny anginy ropnej. Co ją wywołuje?
Według statystyk, 90% ludzi chorowało lub zachoruje na anginę ropną. To zaraźliwa i nawracająca dolegliwość, która niedoleczona ma tendencję do stałego powracania. Zapalenie migdałków wywołuje wirus paciorkowca. Choć choroba może dosięgnąć każdego, to najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osoby starsze. Przyczyna tego zjawiska jest łatwa do wyjaśnienia: odporność najmłodszych i najstarszych jest zwykle słabsza. Do zachorowań dochodzi najczęściej jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy są bardziej podatne na działania wirusów.
Objawy ropnego zapalenia migdałków
Pierwsze objawy zakażenia ropnym zapaleniem migdałków pojawiają się zwykle po około 2 do 5 dni od kontaktu z chorym. Choroba pojawia się nagle i wywołuje łatwo zauważalne objawy. Występuje silna gorączka, ból gardła i rozbicie. Często towarzyszą im nudności, a nawet wymioty. Gardło jest czerwone, podrażnione, powiększają się węzły chłonne. Jeśli szybko zostanie zastosowana odpowiednia kuracja, angina ma szansę zostać szybko, bo w ciągu kilku dni, wyleczona.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że przebieg choroby bywa inny u dzieci poniżej 3 roku życia. Choć te rzadko zarażają się ropnym zapaleniem migdałków, to jeśli już do niego dojdzie, nie jest ono łatwe do rozpoznania. Dziecko jest nerwowe, odmawia jedzenia, pojawia się nieżyt nosa, a węzły chłonne puchną. Jeśli zauważymy u malucha takie objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do pediatry.
Leczenie ropnego zapalenia migdałków
Najważniejsze w skutecznym leczeniu anginy jest właściwe rozpoznanie. Jeśli więc mamy podejrzenie, że mogliśmy zachorować na ropne zapalenie migdałków, powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Ten przyjrzy się naszemu gardłu oraz węzłom chłonnym i zaleci odpowiednie leczenie.
W przypadku ropnego zapalenia migdałków stosuje się antybiotyk, najczęściej penicylinę, która jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu paciorkowców. Inne antybiotyki zaleca się, jeśli chory jest na penicylinę uczulony.
Oprócz antybiotyku, chory powinien stosować się do szeregu zaleceń lekarskich. Niekoniecznie musi pozostawać w łóżku, natomiast powinien unikać kontaktu z innymi ludźmi, żeby ich nie zarażać. Ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów w celu nawilżenia gardła, a także uniknięcia odwodnienia. Dodatkowo możemy wykonywać płukanie gardła – na przykład rumiankiem czy naparem z szałwii. Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady kładzione na szyję.
Niezwykle ważne, jeśli chodzi o uniknięcie powikłań i nawracania choroby, jest przyjmowanie antybiotyku „do końca”, to znaczy we wskazanej przez lekarza dawce. Wiele osób przerywa kurację, kiedy objawy ustąpią, narażając się tym samym na poważne konsekwencje.
Angina ropna to to samo co ropne zapalenie migdałków? Nie znam się na tym, ale według mnie to dwie osobne choroby, choć rzeczywiście można objawy pomylić, bo na pierwszy rzut oka są podobne, no i oczywiście obie choroby atakują migdałki.