Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust pojawić się może nie tylko po zabiegu wycięcia migdałków, ale także znacznie wcześniej. Jeśli odczuwamy go wiedząc, że przyczyną nie są chore zęby lub zapalenie gardła, warto zastanowić się nad wycięciem migdałków. Potem wystarczy bowiem wytrzymać jeszcze kilka tygodni i zapach minie.

To bez wątpienia krępująca i uciążliwa dolegliwość. Nieprzyjemny zapach z ust przeszkadza w codziennym życiu, może nawet negatywnie wpłynąć na rozwój kariery zawodowej czy osobiste powodzenie. Można go jednak wyeliminować, ale trzeba wiedzieć skąd się bierze.

Jeśli jego przyczyną nie są zmiany chorobowe w dziąsłach, albo psujące się zęby, najpewniej pochodzi z okolic migdałków. W ich wąskich kryptach mogą bowiem zalegać resztki pokarmowe, które po prostu tam gniją. Z reguły krypty są naturalnie oczyszczane, ale w przypadku przerostu migdałków nie ma do nich dostępu, czego efektem jest nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach można nawet gołym okiem zobaczyć tego przyczynę – są nią żółte grudki, widoczne na migdałkach. W takich przypadkach warto zastanowić się nad ich usunięciem. U dorosłych migdałki nie wytwarzają już bowiem antygenów i nie pełnią funkcji ochronnej. Nie są więc niezbędne w układzie limfatycznym. Wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałków już po okresie dojrzewania, kiedy całkowicie tracą już swoją rolę.

Na nieprzyjemny zapach z ust jesteśmy także narażeni po operacji ich usunięcia. Nie ma jednak powodów, by wpadać w panikę. Zabieg się udał, bo dla większości lekarzy jest banalnie prosty. Na efekty trzeba będzie jednak trochę poczekać.
Sam zapach jest wtedy podobny, ale jego źródło już inne. Przyczyną są bowiem strupy, powstałe na ranach, które można zaobserwować gołym okiem. Białe lub żółtawe strupy w miejscu migdałków odpadną same. W zależności od możliwości regeneracyjnych organizmu, zajmie to od dwóch do sześciu tygodni. Z reguły trwa to ok. miesiąca.

Ważne jest też, by nie próbować ich w żaden sposób zdrapywać czy wyłamywać. To bardzo niebezpieczne i oprócz mechanicznych uszkodzeń innych części jamy ustnej, może też spowodować krwawienie z rany (Zobacz także: powikłania po usunięciu migdałków). A to – nawet jeśli szybko uda się je opanować – spowoduje wydłużenie okresu gojenia i powstanie nowych strupów, które ponownie będą przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

8 komentarzy (FORUM) “Nieprzyjemny zapach z ust”

 1. zdziwiony pisze:

  Przez miesiąc nieprzyjemny zapach z ust? Mam nadzieję, że po wycięciu migdałków dostanę więc od lekarza miesiąc zwolnienia, bo nie wyobrażam sobie kontaktu z klientami w takim stanie. Pomijając to, że już nie będą potem moimi klientami… Chyba, że wywieszę sobie kartkę na czole – „myłem zęby, to przez wycięcie migdałków”…

  • XD pisze:

   Jeśli masz migdalki do wyciecia w tym wieku to jestem w 100% przekonany że i tak wali ci z gęby. Sie tak nie przejmuj.

 2. Hart pisze:

  Dostaniesz zwolnienie jeśli Twoja praca rzeczywiście wymaga kontaktu z ludźmi, ale bez przesady. Czasami zapach mija po 2-3 dniach od zagojenia rany. Tylko w niektórych przypadkach trwa to tak długo. Zapach z ust po wycięciu migdałków nie jest też tak intensywny żebyś musiał chodzić w masce, czosnek jest zdecydowanie gorszy.

 3. Saper z Torunia pisze:

  Bez przesady, akurat zapach gnijącego ciała nie jest najgorszy 🙂 Są znacznie gorsze rzeczy, nawet ból po wycięciu migdałków znacznie bardziej doskwiera niż nieświeży oddech. Zwłaszcza, że rzeczywiście mija on bardzo szybko i wcale nie jest aż tak uciążliwy. Można z tym żyć, niektórzy maja gorzej na co dzień 🙂

 4. Marek pisze:

  U mnie się w 14 dni rany się oczyściły i nie mam żadnych biało-żółtych „serków” w miejscach po migdałkach. Dziś jest 17 dzień po operacji a niestety nadal śmierdzi (wg. rodziny). Niemniej wystarczy uważać z odległością mówienia i jest wszystko ok, więc głowa do góry!

  • soyy pisze:

   A tak z ciekawosc dalejmasz problem czy w koncu wszystko minelo?

 5. Stef pisze:

  najlepiej wszystko wyciac !!! razem mozgiem…
  Pomoze tylko proste oszczyczenie organizmu !!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zycze szybkiego powrotu do zdrowia po operacji….
  Stef

  • Brawo pisze:

   BRAWO STEF! BRAWO! NA PODZIURAWIONE MIGDALKI NA PEWNO POMOZE TERAPIA RUMIANKIEM – PO 2 TYGODNIACH ZNIKNĄ KRYPTY!
   Gratuluje inteligencji…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.