Jak leczyć choroby migdałków

Zwłaszcza u małych dzieci coraz częściej zaleca się leczenie migdałków, zamiast ich natychmiastowego wycięcia. Tonsillektomia to niezbyt przyjemny zabieg, a przede wszystkim migdałki – zwłaszcza w młodym wieku – pełnią ważne funkcje dla organizmu.

Migdałki odpowiadają za kontrolę naszego organizmu i obronę przed drobnoustrojami. Są pierwszą linią obrony, wytwarzając przeciwciała oraz wysyłając sygnały do innych części organizmu o tym, że właśnie atakowany jest przez wirusy czy bakterie. Z biegiem lat ich rola się jednak zmniejsza. Z reguły w okresie dojrzewania już praktycznie nie występuje. Wtedy można (ale nadal nie trzeba) je wyciąć, bez obawy o skutki uboczne, ale wcześniej warto zastanowić się nad klasycznym leczeniem.

Zwłaszcza, że nie jest wielkim wyczynem wyleczenie nawet ostrego zapalenia migdałków. Często wystarczą wręcz domowe sposoby leczenia migdałków, czyli picie odpowiednich wywarów, płukanie gardła itd. Pomaga to zwłaszcza w przypadku infekcji wirusowej. Można też stosować leki przeciwbólowe. Jeśli jednak angina ma podłoże bakteryjne, najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Z reguły trwa ona 7-14 dni w zależności od tego jak intensywna jest choroba oraz jak szybko radzi sobie z nią organizm. Nie wolno jednak nigdy przerywać brania antybiotyków po poprawie samopoczucia. Aby wyplenić z organizmu bakterie, trzeba zastosować całą kurację, przepisaną przez lekarza.

W przypadku ropnia okołomigdałkowego konieczna będzie jednak interwencja chirurga laryngologa. Narośl należy bowiem naciąć, by usunąć z niej ropę. Czasami trzeba to robić nawet kilkakrotnie, by pozbyć się substancji ropnej. Dopiero potem stosuje się maści i/lub antybiotyki, które cofają proces chorobowy. Ropień jest z reguły następstwem nieleczonej, albo niedoleczonej (z powodu przerwania terapii bez konsultacji z lekarzem) anginy. Jeśli jednak ropień jest chorobą nawracającą – zaleca się usunięcie migdałków.

Możliwe jest także zakażenie paciorkowcem, którego nieświadomymi nosicielami jest wiele osób. U niektórych nie daje to bowiem żadnych objawów, za to zarażenie innych od razu powoduje choroby migdałków. W takim przypadku należy wykonać test ASO, czyli sprawdzić odczyn antystreptolizynowy. W ten sposób poznamy poziom przeciwciał, wytwarzanych przeciwko streptolizynie O. Jeśli poziom ten jest podwyższony, z reguły daje to pewność, że choroba migdałków spowodowana jest zakażeniem paciorkowcem. W takim przypadku również zaleca się tonsillektomię, czyli wycięcie migdałków. Paciorkowca bardzo trudno usunąć bowiem z organizmu, a nawet jeśli się to nam uda, wciąż będziemy podatni na kolejne zarażenia – zwłaszcza jeśli nie wiemy kto z naszego bezpośredniego otoczenia jest jego nosicielem.

4 komentarzy (FORUM) “Jak leczyć choroby migdałków”

 1. Racjonalna Wera pisze:

  Kochani! Nie ma co kombinować. Rozumiem, że każdy jak może unika lekarza, ale na Boga! Migdałki nie zawsze wyleczycie bez pomocy specjalisty. Lepiej od razu iść do lekarza, wykupić leki, a OPRÓCZ tego zastosować np. domowe sposoby na migdałki.

 2. paskudka pisze:

  Paciorkowiec to paskudna przypadłość. Większość z chorych nawet nie wie, że jest jego nosicielem. W efekcie pojawiają się anginy i inne choroby migdałków, które leczy się tylko objawowo. Migdałków nie leczy się i skutek jest taki, że problem się nie kończy i nic się nie zmienia, a choroby migdałków wracają po raz kolejny.

 3. Anty antybiotyk pisze:

  Pamiętajcie o lekach osłonowych przy antybiotykach. One tak wyjaławiają organizm, że zapalenie migdałków to przy tym pikuś, który nic nie szkodzi. Często niestety lekarze przepisują antybiotyki pochopnie, ale nie ma żadnej alternatywy jeśli sami nie jesteście lekarzami i nie wiecie jak się leczyć.

 4. monika pisze:

  Ojjj pamiętajcie o tych osłonowych, pamiętajcie… Bo inaczej zapamiętacie ich brak tak jak ja niedawno… Nie polecam 🙂 Niby wszystko do przeżycia, ale tydzień z życia do tyłu i spędzony niespecjalnie przyjemnie… Po co to komu? Teraz będę już pamiętać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.