Sprawdź pomoc trychologa w leczeniu łysienia

Jedną z poddziedzin, która wyewoluowała z dermatologii oraz kosmetologii jest trychologia. Trycholog to zarówno lekarz lub kosmetolog, który specjalizuje się w diagnostyce włosów, skóry owłosionej głowy oraz terapii różnych przyczyn łysienia i chorób włosów. Wypadanie włosów przyczyny może mieć wszelakie – stąd ważne jest kierunkowe i wysoce specjalistyczne podejście do tych kwestii. Pomocą okazać się mogą specjaliści, którzy wykonują konkretne zabiegi związane z medycyną estetyczną i mają wiedzę w zakresie terapii zróżnicowanych chorób włosów.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wszelkie problemy z utratą włosów mogą mieć podłoże nie tylko somatyczne, ale i psychiczne. Klasyczna dermatologia rozróżnia łysienie na podstawie mechanizmów. Wyróżniamy dwa główne podtypy łysienia:

  • Łysienie bliznowaciejące,
  • Łysienie niebliznowaciejące.

W wielu schorzeniach nadmierne wypadanie włosów okazuje się jedynie objawem, nie stanowiąc głównej patologii – jakie wiec są schorzenia związane z wypadaniem włosów? Tak jest między innymi w przypadku zaburzeń hormonalnych, stosowania różnego typu leków, chorób autoimmunologicznych oraz schorzeń niedoborowych – np. niedoborów żelaza.

Badanie włosów – jak wygląda?

Kluczowe w określeniu przyczyn łysienia okazuje się właściwe, ukierunkowane badanie włosów u eksperta. Podstawowa ocena dermatologiczna opiera się przede wszystkim na wywiadzie, badaniu skóry owłosionej oraz przeprowadzeniu bardziej specyficznych, specjalistycznych procedur jak:

  • Trichoskopia – jest to modyfikacja standardowego badania demoskopowego. Za pomocą specjalnej kamery – wideodermatoskopu oceniana jest cała powierzchnia skóry owłosionej głowy. Badanie trichoskopowe jest w chwili obecnej jedną z najczulszych i najbardziej swoistych badań w diagnostyce różnych schorzeń. Badanie trichoskopowe jest w stanie dokładnie określić przyczyny łysienia oraz wykryć różne schorzenia, w których utrata włosów może stanowić jedynie objaw. Badanie jest doskonałe w diagnostyce łysienia androgenowego, łysienia bliznowaciejącego – w tym w przebiegu liszaja płaskiego mieszkowego oraz w łysieniu plackowatym. Oceniana jest skóra głowy, heterogenność włosów, występowanie charakterystycznych obrazów – włosy wykrzyknikowate, płomykowate, etc.

 

  • Trichogram – badanie to jest stosunkowo stare. Polega ono na pobraniu od 40 do 100 włosów z różnych okolic skóry owłosionej. Najczęściej procedura realizowana jest poprzez wycięcie niewielkich (4mm średnicy) obszarów skóry owłosionej głowy. Pod mikroskopem oceniana jest skóra głowy oraz mieszki włosowe – dokładnie definiując w jakiej fazie: anagenie, katagenie, czy telogenie się aktualnie znajdują.

 

  • Badanie biopsyjne – jest to klasyczna ocena histopatologiczna. W znieczuleniu miejscowym – najczęściej 1% lub 2% roztworu lidokainy wycina się niewielki fragment skóry owłosionej, który następnie poddawany jest utrwalaniu, barwieniu i skrawaniu na mikrotomie. Ocena mikroskopowa bioptatu pozwala określić w dokładny sposób przyczyny utraty włosów.
badanie włosów

Trycholog przy stanowisku pracy

Kiedy zdecydować się na diagnostykę?

Od razu, gdy dostrzeżemy wypadające włosy, pogorszenie się ich kondycji, ścieńczenie oraz wyraźne przerzedzenia. W łysieniu androgenowym wczesne wdrożenie leczenia pozwala utrzymać przy życiu osłabione mieszki włosowe, co daje szansę na zahamowanie formowania się zakoli oraz wyłysienia czubka głowy. Im dłuższy czas trwania zaburzeń, tym wyższa szansa na wystąpienie trwałego zaniku mieszków włosowych.

 

Im wcześniejsza interwencja, tym szanse na zatrzymanie i odwrócenia łysienia są wyższe – schorzenia skóry owłosionej głowy często prowadzić mogą do trwałych zmian, w tym zaniku mieszków włosowych. Tak zaawansowane schorzenia mogą być wyleczone wyłącznie za pomocą przeszczepu włosów – mówi specjalista trychologiczny.

Jak wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie?

W zależności od przyczyny łysienia stosowane są różne ukierunkowane metody terapeutyczne. Spośród różnych metod zwraca się przede wszystkim uwagę na stosowanie preparatów miejscowych – jak minoksydyl lub glikokortykosteroidy. Wysoką skuteczność terapeutyczną mają przeróżne zabiegi, jak mezoterapia skóry głowy. Jeśli nie wiemy dokładnie, co na wypadanie włosów zastosować, to koniecznie odwiedźmy trychologa. Określi on przyczyny łysienia oraz wybierze najlepsze metody terapeutyczne.

Bibliografia:

Rakowska A., Waśkiel A., Sikora M., Olszewska M., Rudnicka L.: Two different trichoscopic patterns of mid-frontal scalp in patients with frontal fibrosing alopecia and clinical features of androgenetic alopecia.

Rossi A., Fortuna M.C., Pranteda G., Garelli V., Di Nunno D., Mari E., et al.: Clinical, histological and trichoscopic correlations in scalp disorders.

Tosti A., Miteva M., Torres F.: Lonely hair: a clue to the diagnosis of frontal fibrosing alopecia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.