Powiększone węzły chłonne – kiedy jest się czego bać

Powiększone węzły chłonne wielu osobom kojarzą się od razu z podejrzeniem choroby nowotworowej. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, iż nie zawsze taki stan jest objawem poważnych schorzeń. Kiedy powiększone węzły chłonne rzeczywiście stanowią problem i co należy zrobić, gdy taki objaw zostanie zauważony?

Powiększone węzły chłonne szyi to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj jest ona związana z infekcją gardła lub krtani. Objawy mogą być niekiedy bardzo niepokojące, zwłaszcza u dzieci.

Czytaj także: http://wezlychlonne.info.pl/objawy-powiekszonych-wezlow-chlonnych/

Co oznaczają powiększone węzły chłonne

Bywa, że powiększenie węzłów chłonnych jest nieznaczne, ale zdarza się, że zgrubienie robi się czerwone i boli przy dotyku. Choć w przypadku, gdy taka dolegliwość dotyczy dziecka, lepiej iść do lekarza, to warto pamiętać, że ten objaw zwykle znika po wyleczeniu właściwej choroby. Powiększone węzły chłonne szyjne mogą pojawić się nawet z bardzo niewielkich infekcji – warto wtedy zwrócić uwagę, czy w jamie ustnej nie pojawiły się afty oraz czy któryś ząb nie wymaga leczenia. Jeśli jednak żaden stan zapalny nie jest widoczny, a powiększenie węzłów chłonnych nie ustępuje, również konieczna jest konsultacja u specjalisty.

Powiększone węzły chłonne – jeden i kilka

Kiedy powiększone węzły chłonne mogą stanowić problem? Pojedyncze powiększone węzły chłonne zazwyczaj nie stanowią niebezpieczeństwa. W przypadku poważniejszych schorzeń dochodzi do powiększenia się kilku węzłów. Szczególnie niepokojące jest, gdy tworzą one jedno skupisko i niemożliwe jest ich niewielkie przemieszczanie palcami. Przy tego typu objawach pojawia się zwykle podwyższona temperatura oraz inne objawy, wskazujące na bardziej poważne schorzenia. Tego typu stany mogą być wynikiem poważnego stanu zapalnego, a nawet choroby nowotworowej.

Powiększone węzły chłonne pod pachami

Powiększone węzły chłonne pod pachami bywają kojarzone, zwłaszcza u kobiet, z nowotworem piersi. W przypadku, gdy oprócz tej dolegliwości pojawią się także inne niepokojące objawy, warto udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Takie działanie jest niezbędne również w sytuacji, gdy dana kobieta przeszła już nowotwór tego typu i niezbędna jest dalsza obserwacja. Należy jednak pamiętać, że powiększone węzły chłonne to dość częsta dolegliwość i niekoniecznie musi się na łączyć z poważnymi schorzeniami, nawet w takiej sytuacji.

Co zrobić w przypadku pojawienia się powiększonych węzłów chłonnych? Koniecznie należy udać się do lekarza, gdy ten objaw pojawi się u dzieci. Także w sytuacji, gdy powiększone węzły chłonne pojawiły się samoistnie, bez towarzyszącej im infekcji. W przypadku, gdy taki objaw pojawi się przy okazji infekcji wirusowej lub bakteryjnej, konieczne jest przeprowadzenie kuracji przeciwko konkretnemu schorzeniu. Węzły chłonne mogą być powiększone w takiej sytuacji jeszcze przez jakiś czas. Jeśli jednak objawy nie znikną po trzech tygodniach od leczenia, najlepiej jest znów udać się do lekarza.

W przypadku powiększonych węzłów chłonnych często wykonuje się badanie USG. Jednak aby sprawdzić, co jest powodem powiększenia, niezbędnym badaniem może być przeprowadzenie biopsji. Wycięcie całego węzła praktykuje się jedynie w skrajnych przypadkach.

2 komentarzy (FORUM) “Powiększone węzły chłonne – kiedy jest się czego bać”

  1. Wisła pisze:

    Najbardziej klasyczne są powiększone węzły chłonne szyjne u dzieci. I nie ma się co tym przejmować, bo praktycznie przy każdym zapaleniu gardła będą powiększone węzły chłonne na szyi. Gorzej jak węzły chłonne się powiększają niezależnie od tego czy występuje jakaś choroba. Wtedy to może być alarmowy sygnał i naprawdę trzeba uważać.

  2. Jagna pisze:

    Niektórzy myślą, że powiększone węzły chłonne powinno się wycinać jak migdałki! Serio! Spotkałam się ostatnio z ludźmi, mogło by się wydawać, że wykształconymi i po szkołach i oni takie rzeczy mówili. Że jak się powiększają węzły chłonne to trzeba je wyciąć i będzie po problemie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.