Niebakteryjne zapalenie prostaty

W ogólnie pojętej przestrzeni publicznej dominuje jednoznaczny pogląd, jakoby za chorobą związaną z zapaleniem prostaty zawsze stały bakterie i innego rodzaju drobnoustroje, które dostają się do gruczoły krokowego poprzez kontakty seksualne, krew bądź w wyniku przemian zachodzących w substancji wydzielanej przez ten narząd.

Jak się jednak okazuje, dolegliwość ta może mieć również podłoże pozabakteryjne, w którym to nie dochodzi do żadnej infekcji. Największym problemem urologów w przypadku tego typu schorzenia jest fakt, iż nie wiadomo do końca, dlaczego występuje i w jaki sposób.

Co zrobić, by mieć zdrową prostatę?

Podstawą jest profilaktyka, czyli regularne kontrole u specjalisty urologa oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – odpowiednia dieta jak i aktywność ruchowa. Zaleca się zwiększenie spożycia produktów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (pestki dyni, siemie lniane) i ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych. – mówi lek. med. Michał Jung, urolog z Poradni Urologicznej Lifemedica Gdańsk

W jaki sposób wywoływana jest choroba?

Potencjalnych źródeł pozabakteryjnego zapalenia prostaty może być co najmniej kilka. W pierwszej kolejności wskazuje się na nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Podczas wypróżniania się, mocz dociera także do kanałów i przewodów gruczołu krokowego, a następnie tam osiada. Po pewnym czasie może to doprowadzić do ich poważnego podrażnienia i w końcu do omawianego stanu zapalnego.

Wielu specjalistów wskazuje również na czynniki zewnętrze, które również mogą mieć wpływ na stan prostaty. Nagłe zmiany temperatury i niewłaściwy ubiór prowadzą zwykle do przeziębień bądź grupy, które to dolegliwości mogą skończyć się także chorobą gruczołu krokowego.

Wspomnieć należy również o teorii, według której na kondycję prostaty wpływ mogą mieć używki, takie jak alkohol. Ogólnie niezdrowy tryb życia jest przez urologów bardzo często wskazywany jako potencjalne źródło problemu. Stres, problemy natury emocjonalnej, nieodpowiednia dieta, brak ruchu – wszystkie te czynniki mogą oddziaływać w sposób negatywny na stan naszego zdrowie, co również związane jest z kondycję stercza.

Na końcu wspomnieć można również o pozostałych potencjalnych przyczynach niebakteryjnego zapalenia prostaty. Mowa między innymi o pasożytach, wstrzymywaniu moczu oraz nadmiernej wstrzemięźliwości seksualnej, które związana jest z zalegiwanie substancji gruczołu.

Objawy i leczenie

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny omawianego stanu, zazwyczaj objawia się on poprzez bóle jąder, pęcherza, krzyża, odbytu i prącia. Bardzo często ból nasila się bezpośrednio po odbyciu stosunku seksualnego. Ponadto wskazać należy na poważne problemy z prawidłowym oddaniem moczu, a także ogólny dyskomfort, który towarzyszy nam w ramach codziennego funkcjonowania.

Chcąc zdiagnozować niebakteryjne zapalenie prostaty, urolog w pierwszej kolejności przeprowadza stosowny wywiad lekarski, który zazwyczaj związany jest ze zdobyciem informacji na temat przebiegu choroby, jej nasilenia, a także wszelkich dolegliwości, które wystąpiły u pacjenta w przeszłości. Tego typu wiadomości są niezwykle istotne dla lekarza, gdyż pozwalają mu w sposób odpowiedni dopasować kurację.

Bardzo często specjalista przeprowadza tak zwane ręczne badanie prostaty. W jakim celu? Musi on bowiem sprawdzić, czy na narządzie nie pojawił się obrzęk lub innego rodzaju niepokojące zmiany. Badaniami dodatkowymi jest analiza moczu oraz substancji pochodzącej z gruczoły krokowego.

Gdy dolegliwości zostanie potwierdzona, rozpoczyna się kuracja. Niestety, obecnie nie istnieje lek, który byłby w stanie uporać się z problemem. Lekarze starają się jedynie przeciwdziałać objawom. W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach antybiotyki.

Bardzo ważne są również metody, które realizowane są przez pacjenta w domu. Przede wszystkim powinien on przestawić się na zdrowy tryb życia – ograniczyć alkohol, jeść małotłuste potrawy, regularnie ćwiczyć. Bardzo ważne jest również zachowanie regularnego życia seksualnego. W pewnych przypadkach lekarze zalecają także ciepłe kąpiele, kompresy, środki przeciwzapalne oraz trening relaksacyjny.

FORUM

  1. Tom pisze:

    Leki przeciwbólowe tylko jak długo można?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.