Jak leczyć stłuszczenie wątroby?

Wątroba to jeden z organów bardzo narażonych na liczne choroby. Szczególnie współczesny tryb życia, brak ruchu, zła dieta i niedbanie o zdrowie, powoduje, że coraz więcej osób doświadcza problemów w wątrobą. Jedną z chorób, która może dopaść naszą wątrobę jest jej stłuszczenie. Skąd się ono bierze? Jak można tego uniknąć?

Stłuszczenie wątroby to choroba, którą wiele osób kojarzy z problemem alkoholików. Niestety samo zaprzestanie picia alkoholu nie uchroni nas przed jej zgubnym wpływem na nas. Może ona dopaść wiele osób mających problemy z nadwagą oraz otyłością, jak również tych, którzy leczą się hormonalnie. Sama w sobie, nie jest najgroźniejszą chorobą jaka może przydarzyć się naszej wątrobie, ale jeśli ją zbagatelizujemy, być może będziemy musieli zmagać się z dużo gorszymi problemami.

Przyczyny stłuszczenia wątroby

W związku z rozwojem medycyny odkryto, że stłuszczenie wątroby nie dotyczy wyłącznie osób pijących alkohol. Od tamtej pory wyróżnia się alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby. To drugie stłuszczenie poprawnie nazywane jest niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Choroby wątroby mogą nas niestety dopaść także w ciąży. Może to być na przykład ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych. Może wystąpić w trzecim trymestrze lub bezpośrednio po porodzie. Jest to jednak rzadko spotykany rodzaj stłuszczenia.

Stłuszczenie wątroby – co to jest?

Co wpływa na to, że nasza wątroba jest bardziej narażona na stłuszczenia? Na pewno otyłość i nadwaga. Te czynniki to główne źródła niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Zagrożenie wzrasta, jeśli jesteśmy chorzy na cukrzycę typu II oraz mamy problemy z lipidami. Zdarza się także, że stłuszczenie idzie w parze z wzw. Jest to wirusowe zapalenie wątroby mogące występować w różnych typach.

Jakie jeszcze znamy przyczyny? Należą do nich: niezdrowy tryb życia, nadużywanie leków, problemy z hormonami oraz tycie i genetyczne do niego predyspozycje. Większe prawdopodobieństwo występuje u osób, u których odkłada się znaczna ilość tłuszczu oraz mających spowolnione tempo przemiany materii. Jednak to, że genetycznie mamy skłonność do zachorowania, nie znaczy, że jesteśmy skazani na wystąpienie u nas stłuszczenia wątroby. W dużej mierze wpływ mają na to nasze wybory. Jeżeli zdrowo się odżywiamy: jemy zdrowe tłuszcze roślinne i rybie, pieczywo pełnoziarniste, ruszamy się i unikamy zbędnego stresu, na pewno obniżamy szanse na zachorowanie. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie mieć problemów z wątrobą, nie możemy nadużywać leków hormonalnych, przeciwbólowych, czy uspokajających. Obciążają one wątrobę w znaczy sposób.

Zobacz też: Dobre zioła na wątrobę

Objawy stłuszczenia wątroby

Jak rozpoznać, że mamy problem ze stłuszczeniem wątroby? Do popularnych objawów należą: zmęczenie, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Charakterystyczną dolegliwością jest ból pod żebrem z prawej strony. Już u lekarza dowiemy się na pewno, że mamy powiększoną wątrobę oraz, co nie zawsze się zdarza, powiększoną śledzionę.

Sprawdź także: Jak leczyć marskość wątroby?

Aby jak najszybciej zdiagnozować chorobę, warto jest się regularnie badać i konsultować z lekarzem. Znalezione w internecie informacje mogą wprowadzić nas w błąd lub niepotrzebnie przestraszyć.

2 komentarzy (FORUM) “Jak leczyć stłuszczenie wątroby?”

  1. Gonia pisze:

    O migdałkach wiemy wszystko, a tymczasem społeczeństwo nie ma większego pojęcia jak leczyć wątrobę. Zwłaszcza, że często zioła na wątrobę są w zupełności wystarczające. Ale trzeba wiedzieć, że coś się dzieje, żeby je zastosować. Bez tego nie ma co zaczynać, a jak za późno się zacznie, to nie ma się co szarpać, bo wiele się nie zrobi.

    • Polski ekspert pisze:

      Racja, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyprawy ziołowe można kupić praktycznie w każdym dobrym sklepie z przyprawami, a potem nie zachorujemy nie tylko na choroby wątroby, ale też jelit. Generalnie wszystkie choroby układu pokarmowego nie muszą się pojawić jeśli będziemy regularnie jeść zdrowo i stosować ziołowe przyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.