Komu grozi osteoporoza

Osteoporoza to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Dlaczego jest to choroba tak podstępna? Odpowiedź brzmi: ponieważ specyficzne objawy pojawiają się stosunkowo późno, dopiero w dalszych stadiach rozwoju stanu chorobowego, czyli wtedy, gdy już doszło do poważnych ubytków w masie kostnej.

Jeszcze jakiś czas temu osteoporoza była uznawana za chorobę, która dotyka niemal wyłącznie kobiety po menopauzie. Jednak na skutek różnego rodzaju zmian cywilizacyjnych, obecnie ta skomplikowana choroba kości coraz częściej bywa diagnozowana również u mężczyzn w średnim wieku, a nawet u osób młodych, które jeszcze nie ukończyły trzydziestego roku życia, a czasami chorują nawet osoby w wieku nastoletnim.

Przyczyny osteoporozy i czynniki ryzyka

Za główną przyczynę, w wyniku której dochodzi do rozwinięcia się choroby nazywanej osteoporozą, uważa się nieprawidłowe działania gospodarki hormonalnej. Na czym to dokładnie polega? Zarówno organizm mężczyzny, jak i organizm kobiety, produkują hormony, które mają znaczny wpływ na stan układu kostnego.

W przypadku osób płci męskiej, takim hormonem jest testosteron, w przypadku kobiet, analogiczną rolę odgrywa estrogen. Kiedy w naszym organizmie występuje niedobór któregoś z tych hormonów, układ kostny po pewnym czasie przestaje funkcjonować prawidłowo: masa kostna powoli ulega zmniejszeniu, a proces jej regeneracji jest coraz poważniej upośledzony.

O ile w przypadku kobiet, które mają za sobą okres menopauzy, profilaktyka tej choroby jest raczej trudna, o tyle w przypadku mężczyzn, wygląda to wiele prościej. Skoro przyczyną jest niedobór testosteronu, to trzeba po prostu zadbać o to, aby nasz organizm produkował odpowiednio dużą ilość tego hormonu. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest przede wszystkim dieta, a także regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza siłownia ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń mięśni łydek.

Inne przyczyny osteoporozy

Choroba, którą znamy jako osteoporoza, rozwija się nie tylko w następstwie nieprawidłowego działania naszej gospodarki hormonalnej. I właśnie to jest powodem, dla którego ta choroba kości staje się coraz powszechniejsza i przez niektórych już teraz jest zaliczana do coraz liczniejszego grona tak zwanych chorób cywilizacyjnych.

Do czynników, które mogą powodować powstanie osteoporozy, zaliczamy także na przykład wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. I wcale nie chodzi tutaj tylko o dym tytoniowy (palenie papierosów znacząco zwiększa nie tylko ryzyko osteoporozy, ale także białaczek oraz nowotworów szpiku kostnego), ale także o toksyny, którymi nasycone jest powietrze, jakim na co dzień oddychamy. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z faktu, że wszystko to, co dostaje się do naszego organizmu drogą oddechową, przenika następnie również do krwi oraz układu kostnego.

Dwa inne czynniki, które istotnie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę to spożywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych rodzajów leków.

 

3 komentarzy (FORUM) “Komu grozi osteoporoza”

  1. chory pisze:

    Nie liczcie na to, że objawy osteoporozy pojawią się szybko. Mam dopiero 48 lat i byłem przekonany, że jestem młodym, zdrowym człowiekiem. A fakty są takie, że mam osteoporozę i nie mam żadnych szans na to, żeby wrócić np. do biegania, bo załatwię się tak, że będę jeździł na wózku. Moja rada: po trzydziestce robić sobie WSZYSTKIE badania co rok.

  2. zaszczycony pisze:

    Szkoda, że osteoporozy nie można tak łatwo wyleczyć jak migdałki. Czyli po prostu wyciąć 🙂 A na poważnie, to mam 35 lat i widząc jak bardzo męczy się mój dziadek z powodu osteoporozy razem z żoną właśnie zaczynamy łykanie suplementów, które pozwolą na to, żeby ominąć ten problem w przyszłości.

  3. Alina Kołodziejska pisze:

    niestety, trzeba robić badania. Albo raz wydac kase i zrobić reklamowane teraz badania iGenesis. Po 7 dniach dostajesz książeczkę z opisem co ci sprzyja a conie, co masz jesć do woli a czego unkaj jak ognia. Sprawdzą jak przyswajasz minerały itp. Generalnie odlot. Na razie widziałem materiał w TVN, ale bardzozaintersował. Teraz biore dla poprawy budulca kości magnez, wapń i wit D w toniku Floradix, Jest bardzo dobre. Robią to od 50 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.