Haluksy

Skuteczne leczenie haluksów. Haluksy to inaczej paluch koślawy, a więc choroba polegająca na zwyrodnieniu dużego palca u stopy, spowodowanego noszeniem niewygodnego i źle wyprofilowanego obuwia na wysokim obcasie. Inne przyczyny haluksów to otyłość i stojący tryb życia. Na pogłębianie się choroby wpływa także jednoczesne występowanie płaskostopia. Skłonności do jej występowania są dziedziczne, dlatego jeśli cierpiała na nią mama i babcia, możemy spodziewać się, że też zachorujemy.

Możemy jednak dbać o stopy tak, by się to nie wydarzyło lub by jak najbardziej opóźnić pojawienie się haluksów. Na początek wystarczy unikać obuwia na wysokim obcasie, czółenek i szpilek ze szpiczastymi, wąskimi czubami, uprawiać nieobciążający stóp sport oraz dbać o swoją sylwetkę.

Leczenie haluksów

Jeśli mimo to spotka nas to nieprzyjemne schorzenie, trzeba obowiązkowo udać się do specjalisty. Leczenie haluksów jest bowiem zawsze konieczne, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zwyrodnienie jest niewielkie, ortopedzi decydują się zwykle na leczenie zachowawcze. Zalecają noszenie wkładek do butów, a także ćwiczenia, polegające na odciąganiu dużego palucha od reszty palców kilkadziesiąt razy dziennie. Paluch można odciągać także za pomocą specjalnych silikonowych wkładek, które rozdzielają go od kolejnego palca, a także klinów międzypalcowych, tzw. separatorów, które przywracają odpowiednie ustawienie palcom u stóp. Separatory poleca się przede wszystkim osobom, których palce zaczynają na siebie nachodzić. Produkty te sprawiają, że paluch nieco się naprostowuje, ból po czasie trochę się zmniejsza i mniej uciążliwe jest chodzenie w obuwiu.

Do nieoperacyjnych metod leczenia haluksów zalicza się także stosowanie plastrów i żelowych osłon. Produkty te zawierają często olejki o leczniczym działaniu, które mają na celu chronić bolesne miejsca. Inną metodą leczenia są peloty, czyli kropelki – wkładki i poduszki żelowe w kształcie kropli, które umieszcza się w obuwiu. Wkładki i półwkładki działają dobrze na rozkład ucisku, który został zaburzony przez wcześniejsze złe obuwie. Dzięki wkładkom często spowalnia się pogłębianie zwyrodnienia palucha.

Kolejnym sposobem na leczenie haluksów jest stosowanie szyn halluflix, które stosuje się zarówno jako profilaktykę, jak i pooperacyjną rehabilitację. Używa się ich również podczas zapalenia kaletki. Szyna ta jest bardzo dynamiczna, można dzięki temu zakładać ją na dzień, gdyż nie ogranicza ruchu w takim stopniu, jak sztywna szyna. Poza leczeniem haluksów, szyny te służą także zmniejszaniu płaskostopia.

Często stosowane są także środki przeciwbólowe – nie leczą one przyczyn, ale pomagają żyć z objawami, do jakich zalicza się uciążliwy ból palca i całej stopy.

Lekarze ortopedzi zalecają również specjalne zestawy ćwiczeń, które pomagają zarówno na haluksy, jak i na płaskostopie. Polegają zwykle na prostych czynnościach, jak stawanie na palcach, chodzenie na zewnętrznej stronie stóp, czy łapanie palcami stóp kawałków materiału.

Jeśli zauważymy pojawienie się haluksów, zawsze powinniśmy zgłosić się do lekarza. Niezależnie od tego, czy bolą już bardzo, czy tylko trochę. Sposoby proponowane przez lekarzy pomagają uśmierzyć ból, naprostować palce i często odsuwają w czasie operacyjne usuwanie haluksów.

2 komentarzy (FORUM) “Haluksy”

  1. Halinka pisze:

    Na haluksy dobre są te ćwiczenia z łapaniem różnych przedmiotów palcami od stóp. Najlepiej jest też poćwiczyć zwijanie ręcznika w ten sposób. Nie jest to łatwe, ani przyjemne i na dłuższą metę nudne. Ale na pewno skuteczne.

  2. Yeti pisze:

    Na dłuższą metę na haluksy nie działają żadne nieoperacyjne metody – żadne plastry, wkładki, kombinacje. Tylko operacja sprawi, że w najbliższym czasie haluksy nie powrócą. Zwłaszcza że operacja haluksów to właściwie zabieg i szybko jest po krzyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.