Czego unikać przy astmie?

Jak wiadomo, astma jest bardzo uciążliwą chorobą. Prawda jest jednak taka, że coraz więcej osób na nią choruje. Warto więc wiedzieć jak zminimalizować występowanie jej objawów. Każdy astmatyk powinien tak dostosować do siebie otoczenie, w jakim przebywa, aby w jak najmniejszym stopniu wywoływało ono napady duszności.

Dym tytoniowy a astma

Każdy astmatyk powinien unikać nie tylko palenia papierosów, ale również przebywania w otoczeniu osób palących. Może to znacznie wpłynąć na częstotliwość występowania ataków astmatycznych. Dym tytoniowy wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego układu oddechowego człowieka, dlatego też osoby cierpiące na astmę powinny przede wszystkim go unikać.

Kurz a astma

Bardzo ważne jest to, aby usunąć z domu wszystkie przedmioty, które mogą wpłynąć na nadmierne gromadzenie się kurzu. Takimi przedmiotami są przede wszystkim grube dywany i pościele. Jeżeli nie używamy takich rzeczy, to nie warto ich trzymać w domu. Gromadzący się na takich przedmiotach kurz może znacznie wpłynąć na samopoczucie astmatyka.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakupienie pokrowców, nieprzepuszczających kurzu. Można nimi nakrywać pościele, łóżka i inne przedmioty, z których korzysta astmatyk. Oczywiście bardzo ważne jest również regularne usuwanie kurzu z mebli i innych przedmiotów. Wdychany kurz powoduje u osób chorych występowanie napadów duszności, dlatego należy unikać takich sytuacji.

Odpowiednia dieta na astmę

Osoby cierpiące na astmę powinny również odpowiednio dopasować do siebie dietę. Warto wiedzieć o tym, że niektóre produkty sprzyjają występowaniu ataków astmatycznych, a inne je minimalizują. Bardzo ważne jest więc dla astmatyka, aby unikać produktów, które wywołują ataki, a spożywać takie, które je minimalizują. Astmatyk powinien przede wszystkim jeść bardzo dużo cebuli, która usuwa stany zapalne z organizmu, a tym samym ułatwia oddychanie.

Oprócz tego, jedzenie dużych ilości ryb może zmniejszyć częstotliwość występowania ataków astmatycznych. Jedzenie bardzo wielu owoców również może znacznie ułatwić nam oddychanie. Warto więc spożywać takie produkty. Należy unikać za to mleka, alkoholu i innych produktów, które zawierają substancje konserwujące.

Częste spacery a astma

Dla astmatyka bardzo dobrym sposobem na poprawienie oddychania są również spacery. Oczywiście spacery takie powinny odbywać się w miejscach, w których nie występują żadne zanieczyszczenia powietrza. Ogólnie warto wiedzieć o tym, że świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na płuca. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie sobie urlopu nad morzem. Każdy chyba wie o tym, że nad morzem powietrze jest o wiele lepsze. Dlatego też często lekarze wysyłają osoby chorujące na astmę właśnie nad morze. Nawet tygodniowy pobyt może sprawić, że nasze płuca będą funkcjonować o wiele lepiej. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyjechać, to powinniśmy znaleźć takie miejsca, w których powietrze jest stosunkowo czyste.

2 komentarzy (FORUM) “Czego unikać przy astmie?”

  1. LM pisze:

    Przede wszystkim kurzu i pyłów. Astma nawet jak nie jest uczuleniowa to bardzo zwiększa podatność na wszystkie alergie. Głównie z tego powodu nie można mieć pewności czy nie pojawi się nie tylko astma, ale też jakieś uczulenie na coś.

  2. Joszka pisze:

    Rzucenie palenia przy astmie to tylko część tego co trzeba zrobić. Zwłaszcza, że chyba każdy w miarę rozumny człowiek nie chce się dobijać tytoniowym dymem. Ale fakty są takie, że także bierne palenie szkodzi na astmę i wdychanie dymu z czyjegoś papierosa może być jeszcze gorsze niż samodzielne palenie fajek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.