Jak leczyć anginę u dziecka

Jak leczyć anginę u dziecka
5 (100%) 3 Głosów

Angina u dzieci jest zwykle wywołana przez paciorkowce, a jej pierwszymi objawami są ból gardła oraz gorączka, mogąca sięgać nawet do 40 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o tym, że nie można bagatelizować zapalenia migdałków, gdyż dziecko narażone jest wówczas na groźne powikłania. Dlatego też przy podejrzeniu anginy, należy niezwłocznie udać się z chorym dzieckiem do lekarza, gdzie zostanie przebadane i otrzyma skuteczną antybiotykoterapię.

Przyczyny anginy u dzieci

Angina u dziecka jest zazwyczaj wywołana przez paciorkowe, które dostają się do organizmu poprzez gardło wraz z produktami żywnościowymi, takimi jak chociażby nieświeże lody. Okazuje się, że już na samych migdałkach podniebnych mogą znajdować się bakterie w stanie uśpienia, które na skutek sprzyjających im warunków aktywują się. Obserwuje się to najczęściej, gdy organizm dziecka jest osłabiony. Dlatego też dzieci z niską odpornością są znacznie bardziej narażone na autozakażenie, które skutkuje anginą o ostrym przebiegu, którą dodatkowo łatwo się zarazić – wystarczy kontakt ze śliną chorego, czyli przykładowo użycie kubka, z którego wcześniej pił.

Objawy anginy, które powinny wzbudzić niepokój

W przypadku zakażenia na skutek ataku paciorkowców, pojawiają się objawy w postaci czerwonego gardła i białego nalotu z czopami ropnymi na powiększonych migdałkach, co utrudnia przełykanie, a w niektórych przypadkach także i oddychanie. Dochodzi do tego szybko zwiększająca się temperatura ciała, a gorączka może sięgać nawet do 40 st. C, czemu dodatkowo towarzyszą dreszcze.

Jeśli chodzi o stan dziecka, to jest ono osłabione, towarzyszy mu ogólne rozbicie, a ból gardła niezwykle daje się we znaki i jest trudny do wytrzymania. W celu ulżenia malcowi w cierpieniach, zaleca się podanie czegoś letniego do picia oraz środka przeciwgorączkowego. Należy też niezwłocznie udać się z chorym dzieckiem do lekarza.

Leczenie anginy

Zwykle rozpoznanie anginy nie stanowi większego problemu, ale gdy nie pojawią się powiększone migdałki, ani też ropny nalot na nich, to warto przeprowadzić test na paciorkowce, który potwierdzi wstępną diagnozę. Badanie to polega na pobraniu wymazu z gardła chorego, który następnie nanoszony jest na pasek testowy. Po kilkudziesięciu minutach można potwierdzić lub wykluczyć przyczynę, która wywołała zapalenie migdałków. Jeśli okaże się, że za wystąpienie anginy nie odpowiadają bakterie, to obejdzie się bez antybiotykoterapii.

W przypadku anginy bakteryjnej możliwe jest wyleczenie tylko dzięki zastosowaniu antybiotyków, które trzeba podawać zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli aż do końca terapii. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z ryzykiem groźnych powikłań, gdyż niedoleczona angina wiąże się z nawrotami. Ponadto, stosunkowo łatwe do wyleczenia zapalenie migdałków, może przejść w przewlekły stan zapalny, co wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami, a w tym z upośledzeniem słuchu, schorzeniami stawów, nerek czy serca.

W celu ulżenia choremu na anginę dziecku, warto podawać środki obniżające gorączkę oraz płukać gardło naparem ziołowym z szałwii czy też rumianku. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu, czyli podawaniu sporej ilości letnich napojów do picia. Najlepiej aby dziecko na czas choroby przebywało w łóżku, dzięki czemu organizm szybciej i skuteczniej będzie mógł się zregenerować i po mniej więcej siedmiu do dziesięciu dniach wszystko powinno wrócić do normy. Dla pewności warto jednak udać się z dzieckiem na wizytę kontrolną, gdzie lekarz oceni stan małego pacjenta, co pozwoli uniknąć ryzyka wstąpienia powikłań.

2 komentarzy (FORUM) “Jak leczyć anginę u dziecka”

  1. Hela napisał(a):

    Przy każdej anginie obrywają migdałki podniebienne, które powiększają się w czasie infekcji, Gdzieś czytałem, że jedna angina to migdałki większe o 1% więc łatwo sobie wyobrazić jak wyglądają gdy przez dwa lata dziecko ma 10 angin, a to wcale nie jest takie rzadkie. Lepiej najpierw dowiedzieć się co to jest angina i zastosować też domowe sposoby na nią: http://leczymydzieciaki.pl/choroby/angina/

  2. babcia napisał(a):

    Można zrobić obie wymaz z gardła i sprawdzić czy już się jest nosicielem paciorkowca. Bo może być tak, że to właśnie dorośli zarażają dzieci. Gdyby nie paciorkowce to skończyłoby się na zwykłym zapaleniu gardła, najwyżej byłoby zapalenie migdałków, ale że są paciorkowce, to zaczyna się angina u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.