Leczenie biegunki u dzieci

Leczenie biegunki u dzieci
5 (100%) 2 Głosów

Biegunka jest objawem nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Często towarzyszą jej wymioty, bóle brzucha, a nawet gorączka. W żadnym przypadku biegunki nie można lekceważyć i czekać aż sama przejdzie. O biegunce możemy mówić wtedy, gdy zwiększa się ilość oddawanych stolców i mają one luźną konsystencję.

Przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka może wystąpić już u niemowlaków. Mniej narażone są na nią dzieci karmione piersią. Mleko matki dostosowane jest do niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego. Podczas biegunki nie należy przerywać karmienia piersią. Najczęściej wynika ona z błędów żywieniowych matki i ich eliminacja przywraca prawidłowe stolce. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostawać preparaty specjalistyczne bezmleczne. Zakażenia najczęściej są wynikiem nieprzestrzegania zasad higieny przygotowywania posiłków lub ich niewłaściwego przechowywania.

Biegunka u dzieci starszych spowodowana jest najczęściej zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi. Spośród wirusów najbardziej niebezpieczne są rotawirusy. Na ten rodzaj infekcji szczególnie narażone są dzieci do lat 5. Można je chronić za pomocą szczepień między 6 a 24 tygodniem życia. Szczepionka skutecznie chroni w granicach 70-90%. Dziecko zaszczepione znacznie łagodniej przechodzi zarażenie rotawirusem.

Biegunka bakteryjna jest następstwem zakażenia bakterią Salmonelli, E.coli lub podobnymi. Skuteczną obroną jest przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk, warzyw, owoców), prawidłowe przechowywanie produktów. Dzieci powinny unikać piaskownic, do których mają dostęp psy (częste źródło zakażeń).

Domowe sposoby na biegunkę

Jak zatrzymać biegunkę? Należy rozpocząć od sposobów domowych. Z reguły okazują się wystarczające. Bez względu na przyczynę, postępujemy podobnie.

Biegunka i wymioty szybko doprowadzają do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. Z tego powodu przez cały okres trwania biegunki trzeba pilnować, by dziecko dużo piło. Należy podawać mu przegotowaną wodę z dodatkiem elektrolitów. Można podawać także słabą herbatkę z mięty. Dobrze jest także wprowadzić probiotyki. Nie zahamują biegunki, ale przyśpieszą odbudowę flory bakteryjnej układu pokarmowego.

Dodatkowo należy podawać także naturalne środki przeciwbiegunkowe, są skuteczne, chętnie przyjmowane przez dzieci, mają szybkie działanie, nie powodują skutków ubocznych.

Marchwianka – marchew zawiera dużą ilość pektyn i witamin z grupy B. Pomagają one odbudować błonę śluzową układu pokarmowego i pozbyć się toksyn. Marchwiankę można podawać już niemowlętom.

Czarna jagoda – zawiera dużo garbników o właściwościach ściągających. Stolce stają się twardsze i pojawiają się rzadziej. Napar z suszonych owoców należy gotować 10 minut. Wszystkie płyny podawane podczas biegunki powinny być chłodne.

Kleik ryżowy na wodzie z jabłkiem – bardzo wskazany w początkowym okresie biegunki, łatwo przyswajalny, jabłko zawiera pektyny.

Czekolada,banany, sucharki, biszkopty, kisiele i budynie domowej roboty to kolejne produkty, które możemy podawać bez obaw. W przypadku, gdy objawy nie ustępują koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza.

2 komentarzy (FORUM) “Leczenie biegunki u dzieci”

  1. Gąsior pisze:

    Domowe sposoby na biegunkę są opisane na stronie http://leczymydzieciaki.pl/ Trzeba jednak pamiętać, że jakakolwiek encyklopedia nie zastąpi kontaktu z lekarzem. Bo nie zawsze biegunka jest objawem zatrucia pokarmowego, mogą też być znacznie gorsze, bardziej groźne przyczyny.

  2. borowik pisze:

    Prawda jest taka, że domowe sposoby na biegunkę nie działają tak dobrze i szybko jak leki, które można kupić bez recepty. Ale na dłuższą metę znacznie lepsze są domowe sposoby, bo nie tylko walczą z biegunką, ale też zwiększają odporność organizmu na wszystkie inne choroby, które wywoływane są przez wirusy. Poza tym lepiej też naturalnie walczyć z biegunką niż faszerować dziecko chemią, bo wystarczająco dużo jest jej w jedzeniu, które codziennie jemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.